Skip to content

Kursprogram 2026

När du bokar en kurs hos oss ansvarar du själv för att utnyttja tillfällena.

8 ggr löper över ett år från startdatum om inget annat överenskommits. Priset är 8000 SEK

Återbetalning för att du inte kan delta på din bokade kurs tillämpas inte. Du är själv ansvarig för att sälja din plats. Om vi har reserver på listan går de självklart in. Anmälan till kurserna är bindande. 

Löptikar är inte välkomna på våra kurser.

Vi har ansvarsförsäkring på företaget.

 

VAD HAR DU FÖR NYÅRSLÖFTE INFÖR SÄSONGEN 2026?

Den 3-4/1  samt 31/1 -1/2 kör vi teorikursen från valp till unghund – en mycket uppskattad kurs i hur man gör det första året! En ”nödvändig” kurs för dig som har valp. Du kan vara med på Teams om du vill – det fungerar mycket bra!

Det här är kursen där jag berättar precis hur vi gör och hur en valp växer upp i ett tryggt ledarskap och en trygg och stressfri miljö. Och på vilket sätt det leder till klockren följsamhet. Vad gör man första året med sin valp? Och vad gör man absolut inte? Jag vill att alla som står på kö hos oss och väntar på valp går den här kursen – den ger rätt förutsättningar att hamna rätt från början. 

Ledarskap, fostran och utbildning – hur gör man rätt?

Boende finns hos oss att boka.

Kursen kostar 3000 kr ink moms.  Lunch och fika ingår,

Träna med Birgitta

Ni är tre, max fyra personer som tillbringar en heldagsträning med mig och mina hundar. Ni ser mina hundar i träning och tränar sida vid sida med mig. Ni är träningskompisar och vill tillsammans få till en riktig kvalitetsdag som ger en skjuts framåt och rejäl inspiration.

Ni ser hur jag gör, när jag träder in, ni ser allting jag gör i min egen träning. Det är lättare att förstå hur jag gör när ni ser det direkt, under samma träning. Precis som jag gör!

Kostnad är 2000 kr ink moms. 

WALKUP dagar  i KNISLINGE – bästa måndagarna! Kan man starta veckan bättre?

16/3 , 23/3, 30/3, 13/4, 20/4  och 27/4 är det walk up träning i Knislinge! Skott varje gång!

Vi startar 10.00 och räknar vara färdiga 15.30

Avbrott för medtaget lunchpaket.

1500 kr ink moms Du betalar med faktura eller kort/swish

UNGHUNDSSERIE

Onsdagar i april! 1/4, 8/4, 15/4, 22/4 och 29/4 vill jag skapa en unghundsträning med kvalitet! Det är följsamhet, kontroll, linjer, stopp och tecken. Allt med bibehållen självständighet i hunden. Balansen är knepet – hur gör man?

Jag har med egna unghundar och visar, och gruppen är max sex deltagare. Våra valpköpare har företräde.

Priset är 8000kr ink moms. Investera i din unghunds utbildning – den tiden kommer aldrig igen!

HANDLING SKA VARA HJÄLP – INTE STJÄLP FÖR HUNDEN!

Hur blir man den resursen för hunden som handlingen är avsedd att vara? Många gånger ser jag överhandling, felaktiga beslut, stressade förare som inte kan läsa vinden och avgöra sin insats eller avsaknad av insats i förhållande till den.

Vi jobbar med handling 11-12/4 i Småland. Boende finns hos oss som vanligt och tillkommer. Max 6 deltagare. Jag har med egna hundar. Vår egen uppfödning har företräde.

Kursavgift 3400 kr ink moms.

Vid anmälan till våra kurser betalas 50 % av kursavgiften om inte annat angivits vilket säkrar din plats.

Sommarveckor 2026 

Vecka 27, 28 och 29 kommer vi alltså att erbjuda träningsläger med Björkåsen som bas. Vi kommer att erbjuda varierad terräng, vatten, staket och murar. Vi kommer att erbjuda handling och knickiga situationer att lösa. Varje ekipage får individuell träning. Inget kölappsystem med upplägg som alla skall genomföra alltså!

Vi kör delpension med frukost och lunch. Vill du ha middag lägger du till det i beställning vid bokningen. Vi tränar måndag och tisdag, och har ledigt på onsdagen.

Torsdag, fredag och lördag kör vi träning igen och avslutar lördag eftermiddag.

v 27  och 28 är Unghundsveckan – behöver ingen närmare presentation, den är vårt mesta och bästa vecka! Till dig med en ung hund som du vill utveckla vidare och våga stretcha med support av oss.  Unghundens utveckling går snabbt – var på plats och våga vara chaufför – annars drar unghunden i väg med alla sinnena påslagna och på eget vis!

Egen uppfödning har företräde!

v 29  är träningsveckan för handling. Det handlar om dig som människa och handler. Hur blir det fel? Hur ändrar jag mitt beteende så att det blir rätt? Hur bygger jag upp en långsiktig arbetsplan med hunden?

Jobbig vecka för dig som handler – men värt varenda minut och krona, inte minst för hunden!

Sommarveckorna kostar 15.000 SEK ink moms – frukost och lunch ingår!

Birgitta 

 
 
 
.