Kurser i vår
Unghundsserie
Onsdagar i april! 1/4, 8/4, 15/4, 22/4 och 29/4 vill jag skapa en unghundsträning med kvalitet! Det är följsamhet, kontroll, linjer, stopp och tecken. Allt med bibehållen självständighet i hunden. Balansen är knepet – hur gör man?
Jag har med egna unghundar och visar, och gruppen är max sex deltagare. Våra valpköpare har företräde.
Priset är 8000kr ink moms. Investera i din unghunds utbildning – den tiden kommer aldrig igen!


VÅRTECKEN som alla längtar efter!
Traditionella träningsdagar walk up/situationer/handling på måndagar i vår med start i mars
Datumen är 16/3, 23/3, 30/3, 13/4, 20/4 och 27/4
Vi är i Knislinge som vanligt och jobbar med kvalitet, inte antal apporter. Practise makes perfect helt enkelt. Skott varje gång som vanligt.
Serien är 6 tillfällen och kostar 8000 kr ink moms. Enstaka tillfällen kostar 1500 kr ink moms
Välkommen att anmäla!
HANDLING SKA VARA HJÄLP – INTE STJÄLP FÖR HUNDEN!
Hur blir man den resursen för hunden som handlingen är avsedd att vara? Många gånger ser jag överhandling, felaktiga beslut, stressade förare som inte kan läsa vinden och avgöra sin insats eller avsaknad av insats i förhållande till den.
Vi jobbar med handling 11-12/4 i Småland. Boende finns hos oss som vanligt och tillkommer. Max 6 deltagare. Jag har med egna hundar. Vår egen uppfödning har företräde.
Kursavgift 3400 kr ink moms.
Vid anmälan till våra kurser betalas 50 % av kursavgiften om inte annat angivits vilket säkrar din plats.
VÄLKOMNA till Meadowlark Gundogs!